Etikai kódex

AZ IDEGENVEZETŐK ETIKAI KÓDEXE

A hazánkba látogató vendégek, turisták személyes tapasztalataik alapján ítélik meg országunkat, és e személyes megítélés folytán terjed a jó hírünk Európában és a világban. Ebben a személyes megítélésben, az országunkról alkotott kép kialakításában az idegenvezető alapvetően fontos szerepet tölt be, és befolyásolhatja a vendég visszatérési kedvét. Ezzel az idegenvezető kulcsfontosságú tényezője az országimázs alakításának.

Ugyanakkor a magyar csoportot külföldre kísérő idegenvezetőnek jelentős a szerepe abban, hogy a magyar turistákban milyen kép alakul ki a meglátogatott országokról, milyen élményekben van része. Az élményt befolyásolhatja az idegenvezetőnek az ottani szolgáltatókkal való együttműködése. Az idegenvezető és az egész csoport viselkedése alapján a szolgáltatók is kialakíthatnak egy képet hazánkról. Ezért az idegenvezető tevékenységének fontosságát elismerve, az ország „kultúrdiplomatájának” is nevezik őt.

A Magyarországon érvényes idegenvezetői engedéllyel rendelkező idegenvezetők a Turisztikai Világszervezet (WTO) által lefektetett A Turizmus Globális Etikai Kódexének (2. sz. mellékletként csatolva) rendelkezéseivel összhangban és a Magyarországon érvényes, hatályban lévő törvények szerint működnek, különös tekintettel a WTO Kódexének 9. és 10. cikkely pontjaira. A jelen Etikai Kódex irányvonal és mérce, amelyhez az idegenvezető igazodik szakmai tevékenységével és viselkedésével, valamint a hazánk és vendégei iránti felelősségével.

AZ IDEGENVEZETŐ JOGÁLLÁSA

Az idegenvezető tevékenységét legális formában végzi, és eszerint adózik, a hatályos jogszabályok alapján. Megtesz mindent tudásának és lehetőségeinek függvényében a jogosulatlan idegenvezetés ellen.

Az idegenvezető köteles a Megbízóval kötött szerződést betartani és a Megbízó által adott forgatókönyvet hiánytalanul végrehajtani.

Amennyiben az idegenvezető a vendéggel közvetlenül kötött megegyezés alapján dolgozik (saját honlapja, kapcsolatai stb. alapján), ebben az esetben is köteles betartani az Etikai Kódex irányelveit, pontjait.

AZ IDEGENVEZETŐ KÖTELEZETTSÉGEI

Munkáját a lehető legfelkészültebben, a csoport összetételének, típusának és programjának megfelelően, igényes külső megjelenéssel végzi.

Az idegenvezető szakmai, kulturális, morális és szociális értékeket is közvetít. Nemzetünk értékeit büszkén képviseli.

Az idegenvezető mindent megtesz annak érdekében, hogy mind az idelátogató vendégek, mind a magyar turisták külföldön tisztelettel viszonyuljanak a nemzeti jelképekhez, a nyelvi sajátosságokhoz, nemzeti és helyi szokásokhoz, hagyományokhoz, az épített és természeti környezethez, felhívja a turisták figyelmét a szennyezés, rongálás tilalmára.

Politikai, etnikai, vallási hovatartozási, gender és kulturális témákban, pártatlan, előítélet-mentes marad mind szavaiban, mind tetteiben és egyéb megnyilvánulásaiban.

Ápolja testi és lelki egészségét. Állandó önképzéssel gyarapítja, fejleszti a hivatása gyakorlásához szükséges ismereteit, ezért folyamatosan képezi magát, fejleszti nyelvtudását és ápolja, műveli és védi anyanyelvünket. Küzd az elszürkülés, a rutinból végzett munka ellen. Értelmiségi szerepéhez – egyénisége vállalása és megmutatása mellett – méltó marad.

Megnyilvánulásaival (mind az átadott információkkal, mind személyes véleményével) megbecsülést szerez az idegenvezetői szakmának. Segíti a pályakezdő idegenvezetőket hospitálási lehetőséggel.

Rendkívüli esetben a helyzet gyors felismerése alapján, határozottan, önállóan dönt és cselekszik, ezzel elősegíti a helyzet megoldását (pl. baleset, betegség, haláleset, elemi kár, bűncselekmény, útlevél, pénz elvesztése, busz elromlása stb.) Szükség esetén minden tőle telhetőt, s tőle elvárhatót megtesz a helyzet enyhítéséért, a nagyobb kár megakadályozásáért.

Maximálisan korrekt és lojális megbízójával, utasaival és a partnerekkel.

A szakma iránti elkötelezettségből nem egyezik bele irreálisan alacsony, az idegenvezetők anyagi megbecsülését aláásó díjazásba.

Tiszteletben tartja mind a megbízók, mind a versenytársak jó hírét, róluk megalapozatlan rossz hírt vagy bizalmatlanságra alapot adó információt nem híresztel.

Végezetül, az idegenvezető minden helyzetben megőrzi emberi méltóságát, és nem feledkezik meg arról, hogy akár külföldön, akár belföldön dolgozik, ő Magyarországot képviseli.

AZ IDEGENVEZETŐ JOGAINAK VÉDELME

Az idegenvezető jogosan tart igényt kötbérre, elmaradt munka, lemondás esetén (a Megbízóval kötött szerződés feltételei alapján).

Az idegenvezető előadása, magyarázatai a saját szellemi termékei, amelyeket jogában áll megvédeni.

Minden, az idegenvezetővel kapcsolatos felmerülő etikai problémára a Magyar Idegenvezetők Egyesületének, illetve a Magyar Idegenvezetők Szövetségének etikai bizottsága hoz megfelelő döntést.


Elfogadta a MISZ közgyűlése 2020-ban

…………………………………………

ETIKAI KÓDEX AZ UTAZÁSI IRODÁK ÉS AZ IDEGENVEZETŐK EGYÜTTMŰKÖDÉSÉHEZ

Jelen etikai kódex célja az utazási irodák megbízásából külföldön és belföldön dolgozó idegenvezetők és irodák együttműködésének szabályozása, zökkenőmentessé tétele. Közös cél, hogy ez az együttműködés a kölcsönös bizalom elvén alapuljon, és megfeleljen a tisztességes piaci magatartás etikai követelményeinek. Az utazási irodák és idegenvezetők szoros együttműködése, a vendégek minél jobb színvonalú kiszolgálása, a turizmus színvonalának emelése miatt közös érdek. E közös cél érdekében jelen etikai kódex a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége (MUISZ) és a Magyarországi Idegenvezetők Szövetsége (MISZ) együttműködésével jött létre, de ajánlásai valamennyi magyarországi utazási vállalkozás és idegenvezető számára követendő szempontokat tartalmaznak.

  1. Az idegenvezető kötelességei
    1. Az idegenvezető köteles az indulás helyén a megadott időpontban késedelem nélkül, munkára alkalmas állapotban megjelenni. Nyelvtudása és tárgyi ismerete legyen magas színvonalú, naprakész, tudása gyarapítása érdekében törekedjen folyamatos önképzésre. Öltözéke, kinézete legyen mindenkor az alkalomnak megfelelő, feltűnéstől mentes, diszkrét, szolidan elegáns.
    2. A Magyarországon vezetett külföldi csoportok esetén igyekezzen az ország helyzetét, kultúráját, gazdasági életét tárgyilagosan, saját politikai véleményétől mentesen, pozitív fényben megismertetni a vendégekkel. lsmerje jól nemzetünk értékeit és nem hivalkodóan, de kellő öntudattal képviselje azokat. Mások véleményét, nézeteit tartsa tiszteletben akkor is, ha azok az övéivel nem egyeznek, és ne feledkezzen meg arról, hogy akár külföldön, akár belföldön dolgozik, ő Magyarországot képviseli. Legyen jó házigazda, az ismeretnyújtáson kívül is törődjön a vendégekkel, legyen a segítségükre.
    3. A külföldre utazó magyar csoportok kísérése esetében igyekezzen az adott országra vonatkozó tudnivalókból alaposan felkészülni, a külföldi partnerkísérővel szorosan együttműködni, és mindent elkövetni a csoport programjának zökkenőmentes lebonyolítása érdekében. Szükséghelyzetben köteles segítséget nyújtani.
    4. Az elvállalt munkát csak egészen kivételes esetben mondhatja le (pl. betegség). Ilyen esetben igyekszik időben saját maga helyett más, megfelelő kollégát a munkára szerezni.
    5.  Soha nem törekszik arra, hogy a munkája során ismeretségi körébe került külföldi utazási irodákkal közvetlen kapcsolatot alakítson ki, részükre magyarországi szolgáltatásokat saját maga szervezzen, azaz semmi körülmények között nem végez jogosulatlan utazásszervezést, mivel tudomása van róla, hogy az utazásszervezés engedélyköteles tevékenység.
    6.  Mindenkor lojális az őt megbízó utazási irodával, mint munkaadójával, és feladatainak elvégzése során megőrzi a neki munkát adó iroda üzleti titkait, azaz senkinek nem szolgál információkkal az általa vezetett csoportok programjairól, az egyes irodák üzleti kapcsolatairól. A munka végeztével tapasztalatairól beszámol, esetleg tanácsot ad az utazási irodának bizonyos programpontok, szolgáltatók megváltoztatására, vagy éppen bevonására, mert ezzel segít az utazási irodának a következő utazások minél jobb megszervezésében.
  1. Az utazási iroda kötelességei
    1. Az utazási iroda köteles a munka átadásakor az idegenvezetőt a lehető legrészletesebben tájékoztatni a csoporttal kapcsolatos tudnivalókról, tehát a forgatókönyvnek napra és órára bontva minden apró részletre ki kell térnie. Természetesen csak olyan programot állít össze, amely távolságban és időben teljesíthető.
    2. A forgatókönyvhöz minden megrendelő másolatát csatolja az idegenvezető tájékoztatása céljából (pl. szállás, étkezés, programok megrendelése, belépőjegyek, színházjegyek, menetrendek, kontaktszemélyek neve, címe, telefonja, stb.). Ezen túlmenően köteles az idegenvezetőt szóban is tájékoztatni az esetleges további részletekről.
    3. A program indulása előtt az utazási iroda a forgatókönyvvel együtt átadja a dologi költségek előre tervezett összegét (készpénzben) utólagos elszámolásra az illető ország/országok pénznemeiben. Amennyiben valamilyen egyenruha, sál stb. hordását kéri az utazási iroda az idegenvezetőtől, ennek költségeit köteles viselni.
    4. Az utazási iroda megbízottja (referens) az esetleges problémák megbeszélése céljából mobil telefonon mindig az idegenvezető rendelkezésére áll, és a csoport belföldi vagy külföldi tartózkodása során felmerülő problémák esetén mindent elkövet az idegenvezető munkájának megkönnyítése, a problémák elhárítása érdekében. Az idegenvezető ezzel kapcsolatban felmerült pótlólagos költségeit az iroda köteles megtéríteni.
    5. Az utazási iroda az idegenvezető előre megállapodott bérét a munka elvégzése után haladéktalanul kifizeti, az idegenvezető számlája ellenében vagy eseti megbízásos szerződés alapján. Kivételt képez az az eset, amikor az idegenvezető munkavégzése bizonyítottan nem felel meg a követelményeknek, magatartásával kárt okoz az utazási irodának, vagy viselkedése súlyos kifogásokat vet fel. A munkabér mindenkor az adott feladattal összefüggő eseti megállapodás kérdése, függ a napi igénybevétel időtartamától, a használt nyelvtől, a munka nehézségi fokától.
    6. A kilátásba helyezett munka meghiúsulása, az adott csoport esetleges lemondása esetén az utazási iroda haladéktalanul köteles értesíteni az idegenvezetőt, hogy annak legyen módja az elmaradt munka helyett más feladatot vállalni. Ha az iroda mulasztása miatt ez nem történik meg, akkor köteles kötbért fizetni az idegenvezetőnek. Egyéb esetben az iroda akkor köteles kötbért fizetni, amennyiben ezt a partner irodára tovább tudja hárítani. Mértéke a megállapodott munkadíj európai gyakorlatának megfelelően:
      • Lemondás a munka megkezdése előtt 1 héttel 50 %
      • Lemondás a munka megkezdése előtt 48 órával 75 %
      • Lemondás a munka megkezdése előtt 24 órával 100 %.
    7. Az utazási iroda külföldre utazó magyar csoport esetén a külföldi városnézésekhez előre megrendeli a helyi idegenvezetőt, mivel a magyar idegenvezető külföldön elsősorban csak csoportkísérői, koordinátori feladatokat láthat el, tevékenységét a fogadó országokban érvényes jogszabályok korlátozzák. A kiutazó csoportok részére nem biztosított külföldi helyi idegenvezetők esetében a magyar idegenvezetőre kiszabott bírság kifizetését a megbízó magyar utazási iroda átvállalja. Külföldre utazó csoportot kísérő idegenvezető részére az utazási iroda külön szobát és a csoport részére biztosított ellátást biztosítja. Az étkezés elmaradása esetén annak pénzbeni ellenértékét kifizeti az induláskor.
    8. Az EU tagországokból, valamint a nem EU tagországokból beutazó csoportok mellé az iroda megrendeli a regisztrált magyar helyi idegenvezetőket. Az ezzel kapcsolatos magyar szabályozásról, illetve a szankciókról tájékoztatja a partner irodát.
    9. A MUISZ és MISZ együttműködés értelmében az utazási irodák törekedjenek arra, hogy minél több MISZ tag idegenvezetőt foglalkoztassanak, valamint véleményezzék az „Év ldegenvezetője” címre jelölteket.

Az utazási irodák és idegenvezetők a közöttük esetlegesen felmerült vitás ügyekben törekednek a kölcsönös érdekek figyelembevételén alapuló békés megegyezésre. Amennyiben nem történik megállapodás, úgy a két szövetség etikai bizottsága dönt.

Mindkét aláíró Szövetség törekszik a kódex pontjainak minél szélesebb körben történő megismertetésére és elfogadtatására.

Budapest, 2012. február 28.

Molnár Gabriella elnökMagyar Utazásszervezők Magyarországi Idegenvezetők és Utazásközvetítők Szövetsége

Bálint Zoltán elnökMagyarországi Idegenvezetők Szövetsége