Caesar Éva elnöki beszámolója  A közgyűlés résztvevői

A hallgatóság zsúfolásig megtölti a Thököly Éttermet  Molnár Attila átveszi oklevelét

A Magyarországi Idegenvezetők Szövetsége 2018. január 26-án tartotta meg éves közgyűlését 86 fő részvételével a 14. kerületi Thököly Étteremben.

A közgyűlést Caesar Éva elnöki beszámolója nyitotta. Beszédében elmondta, hogy 2017-ben sikeresen lezajlott az elnökség átadása, és mind pénzügyi, mind taglétszám szempontjából sikerült növekedési pályára állítani a szervezetet. Külön megköszönte Bálint Zoltán korábbi elnök húsz éven át végzett áldozatos munkáját. A MISZ 2017-ben is aktívan részt vett szinte minden fontos turisztikai fórumon és programon, köztük a BFTK és a BKIK szakmai rendezvényein is képviselve az idegenvezetők érdekeit olyan égető kérdésekben mint pl. a jogosulatlan idegenvezetés visszaszorítása. Caesar Éva külön kiemelte a Magyar Turisztikai Ügynökség által szervezett októberi Turizmus Summit csúcskonferenciát, és a MISZ csatlakozását a Magyar Turizmus Szövetség Alapítványhoz, ahol az idegenvezetők érdekeit szeretnék bevinni a jogszabályok előkészítésébe. 2017-ben minden eddiginél nagyobb sikerrel zajlott a MISZ hagyományos programja, az Év Idegenvezetője szavazás az utazási irodák, utasok és kollégák részéről. 10 jelöltre összesen 2212 szavazat érkezett, ami rekord a díj történetében. Ezen kívül az év során tucatnyi különféle szakmai programot szerveztek a tagság számára, amelyek között volt városbejáró séta, előadás és tanulmányi kirándulás. Az információ-áramlást szolgálja a MISZ Facebook-oldala (www.facebook.com/magyarmisz) csaknem 500 követővel. A MISZ fontos célja a tagság önszerveződésének elősegítése. Az év során két szakosztály is megkezdte működését. A Budapest Szakosztály a klubéletnek és szakmai műhelymunkának ad teret, képzéssel és előadásokkal segíti a kezdő idegenvezetőket. A Kínai Szakosztály a magyarországi kínai idegenvezetők szakmai továbbképzését segíti, és hozzájárul a kínai turistacsoportok jogosulatlan vezetésének visszaszorításához.
Caesar Éva elmondta: a Magyar Turisztikai Ügynökség támogatásával sikerült egy programot elindítani, amely a határon túli, Kárpát-medencei magyar idegenvezetői szervezetekkel, csoportokkal való tapasztalatcserét, kapcsolatépítést segíti elő. Elsőként a pozsonyi kollégákkal jött létre együttműködés – az oda szervezett márciusi szakmai kirándulás a város magyar történelmi múltját fogja megismertetni a MISZ tagjaival –, és sikerült a kapcsolatfelvétel egy erdélyi csoporttal is. A két szervezet képviselői tavasszal Budapestre látogatnak, a kapcsolatok építése itt folytatódik. A MISZ folyamatosan igyekszik további elérhető forrásokat megpályázni, és ezekre alapozva felvételét kérni az idegenvezetők nemzetközi szervezetébe.
Az elnöki beszámolót a 2017 évi gazdálkodásról szóló könyvvizsgálói jelentés, és a 2018 évi költségvetés ismertetése követte, amit a közgyűlés egyhangúlag elfogadott.

Ezután került sor az Év Idegenvezetője díjak ünnepélyes átadására. A legtöbb, szavazatot elért Molnár Attilát a MISZ felterjesztette az Év Idegenvezetője címre a 26. Turisztikai Díjátadó Gála és Évadnyitó Fogadás keretében. A további helyezettek sorrendben: Nemes Zoltán (Fehérvár Travel), Kámán József (Prokotravel), Sóska Zoltán, Ferenczik Brigitta, Kupcsik Sarolta, Petrák Erika, Pohánka Gerda, Varga Edina és Vigh Julianna. A személyesen megjelent jelöltek nagy taps mellett vették át ajándékaikat. Utasaik pár soros méltatásai is felolvasásra kerültek, amelyek a kiváló kollégák szaktudását, emberségét, empátiáját dicsérték. Olyan példaképként szolgáló idegenvezetőket tisztelhetünk személyükben, akik joggal pályázhatnak mind az utasok, mind az utazási irodák, az idegenforgalmi szakemberek legmagasabb elismerésére. Végül két sümegi középiskolás fiatal, Szabó Beatrix és Tóth Ivett Virág az Év Idegenforgalmi Ígérete elismerő oklevelet kapta meg. Ez az elismerés a diákok részére egyféle pályaválasztási orientációt jelent, amelyet 2011 óta minden évben odaítél a MISZ a turizmus tantárgyból elért kiváló eredményért.

A délután során került sor a szakosztályok bemutatkozására, valamint a pozsonyi társszervezet érdekes előadására. A szakosztályok munkája kapcsán az idénre tervezett sokszínű programokról is szó esett: a tagság számára számos előadás, szakmai program, kirándulás, továbbképzés kerül meghirdetésre 2018-ban, mind a helyben dolgozó idegenvezetőknek (budapesti bejárások, gyakorlati tréning és hospitálás), mind a kiutazó kollégáknak (országismertető előadások) használható ismereteket adva. Caesar Éva külön kiemelte a tagok munkához juttatásának segítését, mint a szervezet alapszabályban rögzített célkitűzését. 2018-ban is érdemes lesz tehát a MISZ tagjának lenni, várják az új belépők, a pályakezdő idegenvezető kollégák jelentkezését is. Végül fórum következett a feladatok és tervekről, ahol az egybegyűltek kérdeztek, felszólaltak. A jogosulatlan idegenvezetés ellenőrzésének kérdése körül alakult ki a legnagyobb vita. A konklúzió az volt, hogy az Európai Uniós szintű akadályozó tényezők ellenére a vezetőségnek tovább kell fokoznia erőfeszítéseit, a tagság aktív részvételével. A közgyűlés nagy érdeklődés mellett, sikeresen zárult.