Első Idegenvezetői Fórum
2024. február 9.
Budapesti Gazdasági Egyetem

Nyilatkozat az idegenvezetők helyzetéről

Mi, idegenvezetők és a turizmus területén dolgozó szakemberek, az első MISZ és MIE által közösen szervezett Idegenvezetői Fórumon, a mai napon az alábbi nyilatkozatot tesszük:

Mivel a Magyarországi Idegenvezetők Szövetségének már 1990-es megalakulása óta Alapszabályban rögzített célja a jogosulatlan idegenvezetés visszaszorítása, és
– minthogy e célt a folyamatos törekvések és erőfeszítések ellenére a mai napig sem sikerült elérni, valamint,
– tekintettel arra, hogy a létező jogszabályok be nem tartása miatt helyi idegenvezető kollégáink az évtizedek alatt nagyon sok munkától estek el, ami nem csak nekik okozott bevétel kiesést, de a magyar nemzetgazdaságot is sok milliárd forintos kár érte és éri ma is, mert kevesebb deviza és kevesebb adó folyik be;
– figyelemmel arra, hogy engedéllyel rendelkező helyi, magyar idegenvezetők nélkül aligha valósulnak meg a hazai turizmus fontos célkitűzései, mint
1. az országimázs építése
2. a turisták visszatérési kedvének fokozása
3. a turisták költési hajlandóságának erősítése
– mint ismeretes, turisztikai célpontok látnivalóit az egész világon helyi idegenvezetők hivatottak bemutatni a látogatóknak, és helyi jogszabályok alapján hatóságilag ellenőrzik és szankcionálják az illegális idegenvezetést;
– csodálatos, világhírű, UNESCO Világörökségi helyszínekben gazdag Fővárosunkban semmiféle hatósági ellenőrzés nincs. Mivel ezt sok külföldi iroda pontosan tudja, rendszeresen törvényt sértenek, vagyis nem kérnek helyi idegenvezetőt. Nem hivatalos óvatos becslések szerint havonta 650-700 buszos városnézésen nincsen helyi idegenvezető.
– ezért ezúton felhívjuk az illetékes, tisztelt döntéshozók figyelmét arra, hogy sürgősen szükséges a vonatkozó jogszabályok:
– a 33/2009.(XII.18.) ÖM rendelet az idegenvezetői tevékenységről,
– a 2005. évi 164.sz. törvény a kereskedelemről,
– a 2006.dec.12-i 2006/123/EK irányelv a belső piaci szolgáltatásokról,
– a 364/2016. (XI.29.) Korm. rendelet a Bp. Főváros Kormányhivatala által kiszabható bírság szabályairól, valamint
– a 365/2016. (XI.29.) Korm.rendelet a Kormányhivatalnak a szolgáltatás felügyelete ellátásáról
felülvizsgálata, pontosítása, kiegészítése, melyek eredményeképpen az illetékes Hivatal jogosultságot és anyagi fedezetet kap az idegenvezetők közterületen való ellenőrzésére.
Tisztelettel kérjük az illetékes döntéshozókat, hogy a turistaszezon beindulására tekintettel azonnal intézkedjenek: jelöljenek ki egy szervezetet a közterületi ellenőrzések és szankcionálás végrehajtására.

Továbbá javasoljuk:
– az idegenvezetést önálló szakmaként meghatározni, saját TEÁOR számmal
– az idegenvezető képzést felülvizsgálni és átalakítani
– új QR kódos idegenvezetői igazolvány kiadását egy összehajtható kiegészítő táblával, ami az autóbuszok elején elhelyezhető
– törvényileg előírni, hogy az idegenvezető az igazolványát munka közben viselni köteles!
– térítésmentes belépők biztosítását minden idegenvezetőnek az állami tulajdonban működő múzeumokba, közgyűjteményekbe
– törvényben megfogalmazni, hogy az idegenvezetők és az utazási irodák minden évben állapodjanak meg a következő évre vonatkozó napidíjak és óradíjak minimális összegében

Indoklás:
Az idegenvezetés komoly felkészülést, speciális előképzést igényel, ezért kérjük önálló szakmaként meghatározni.
A jelenlegi idegenvezető képzés nem biztosítja a megfelelő minőségű felkészülést az idegenvezetői hivatásra. Szükséges a képzés átalakítása, melyet gyakorló idegenvezetők és a képzésben résztvevő oktatók bevonásával kellene megvalósítani. A két érdekvédelmi egyesület a MISZ és a MIE kidolgozott egy képzésre vonatkozó anyagot, melyet mellékelünk. Ez egy jó kiindulási alap lehet.
Az új QR-kódos igazolványok kiadása megkönnyítené az ellenőrzést. Az érvénytelenek, hamisítottak így kiszűrhetők és további adatok, pl. képzettségek is leolvashatók.
Az idegenvezetők munkájuk során folyamatosan ajánlják, reklámozzák a múzeumokat, látnivalókat, melyek a városnézések, kirándulások célterületén találhatók. A vendégek sokszor kérnek tanácsot, hogy hová menjenek szabad idejükben. Az idegenvezetők természetesen szívesen segítenek. Gyakorlatilag az idegenvezetők a múzeumok, látnivalók együttműködő partnerei. Európa legtöbb országában, ezért az idegenvezetők térítésmentesen látogathatják az állami tulajdonú múzeumokat, közgyűjteményeket.
Az idegenvezetők napi díjai, óradíjai messze elmaradnak a környező országokban dolgozó kollégákétól. Ezért szükséges ennek szabályozása is, hogy ne a megbízó – legtöbbször utazási iroda – határozza meg az idegenvezetők díjazását, hanem közös megegyezés alapján történjen az idegenvezetők díjazása.

Javaslatainkat aláírásunkkal is megerősítjük.


Nyilatkozat az idegenvezetők képzéséről és továbbképzéséről

Mi, idegenvezetők és a turizmus területén dolgozó szakemberek, az első MISZ és MIE által közösen szervezett Idegenvezetői Fórumon, a mai napon az alábbi nyilatkozatot tesszük:

Mi, Idegenvezetők valljuk, hogy csak a jól felkészült, magas színvonalú szakmai és nyelvtudással, aktuális, naprakész ismeretekkel és pozitív hozzáállással rendelkező idegenvezető képes az ország képviseletére és a hozzánk érkező külföldi turisták részére megbízható információkat nyújtani hazánkról, látnivalóiról.
Állásfoglalásunk szerint már a szakmai képzés során olyan ismereteket kell kapniuk a jövő idegenvezetőinek, amelyek segítségével sokoldalúan képzett, a szakmai feladatokat átlátni és alkalmazni képes, fejlett önismerettel és az új információk, újdonságok befogadására alkalmas szakemberekké váljanak.
Mivel a jelenlegi idegenvezető képzés nem alkalmas arra, hogy a képzésben részt vevők megkapják mindazokat az alapvető tárgyi ismereteket és elsajátítsák a tevékenység végzése során elvárt szükséges szakmai és gyakorlati tudást, szükségesnek tartjuk a képzés tematikájának az elvárásokhoz és a követelményekhez igazodó átalakítását. A megújuló képzésben kiemelt fontosságot kell kapnia a gyakorlati oktatásnak. Szükségesek az autóbuszos és gyalogos városnéző gyakorlatok Budapesten, séták, múzeum látogatások, templomok bemutatása, helyszíni bejárások, tanulmányi kirándulások formájában.
Ezért szorgalmazzuk egy olyan szakmai bizottság felállítását, mely szakmai alapokon újratervezi és kidolgozza az idegenvezetői képzés egységes tematikáját, teljes tantervét, korszerű, szigorúan az idegenvezető szakterülethez kapcsolódó vizsgakövetelményeket. Vállaljuk a képzéshez szükséges tankönyvlista összeállítását.
Ebben a szakmai bizottságban kapjanak helyet a Nemzetgazdasági Minisztérium szakképzésért felelős munkatársai mellett, a Magyar Turisztikai Ügynökség, valamint a MISZ és a MIE tagjai, az idegenvezető képzésben résztvevő oktatók, gyakorló idegenvezetők is.
Kifejezzük azon igényünket, hogy az idegenvezetők képzésével, továbbképzésével kapcsolatos bármely központi intézkedés (módosítás, változtatás) csak a szakmai szövetségekkel történt egyeztetés után kerüljön bevezetésre. Legyen jogunk azt előzetesen egyeztetni, véleményezni és a döntésekre érdemben hatást gyakorolni. Szeretnénk elérni, hogy az idegenvezetéssel kapcsolatban készülő jogszabály már tartalmazza ezt a törekvésünket.

Indoklás:
A jelenlegi képzésben részt vevő fiatalok hiányos tárgyi tudással, szakmai ismeretekkel és nagyon minimális gyakorlattal kerülnek be a munka világába. Amennyiben ez így marad, akkor sajnos nem lesz megfelelő minőségi utánpótlása az idegenvezetőknek. Csak a jól végzett, minőségi idegenvezetői munka esetében küzdhetünk az idegenvezetői tevékenység elismeréséért mind szakmai mind anyagi téren. Minőségi oktatás, felkészítés  minőségi munka  minőségi bérezés között szoros kapcsolat van.

Idegenvezetők továbbképzése
A gyakorló idegenvezetők számára a folyamatos önképzés, a naprakész ismeretek megszerzése elengedhetetlen. Nem tartjuk szükségesnek a kötelezően előírt továbbképzés rendszerét bevezetni. Ettől függetlenül van értelme a szervezett továbbképzésnek is. Ezt azonban kizárólag önkéntes alapon tudjuk elképzelni. Mind a MISZ, mind a MIE folyamatosan szerveznek tagjaik számára ismeretbővítő előadásokat, tanulmányutakat, szakmai találkozókat.

Indoklás:
Minőségi továbbképzés megszervezése és tematikájának meghatározása csak a gyakorló idegenvezetők és a képzésben részt vállaló oktatók javaslatainak figyelembe vételével és bevonásával képzelhető el. Az idegenvezetők tudják mire van szükségük. Az elhivatott idegenvezetők folyamatosan igyekeznek tudásukat bővíteni, becsületesen felkészülnek az új programokra, bejárják az adott helyszínt a munka előtt.
Amennyiben a döntéshozóknak ezzel kapcsolatban van elképzelése, kérjük az egyeztetést a két érdekvédelmi egyesülettel a MIE-vel és a MISZ-szel, illetve a képzési intézményekkel.

Mellékeljük azt a javaslatot, amit a MISZ és a MIE összeállított az idegenvezető képzés tematikájával kapcsolatban.

Javaslatainkat aláírásunkkal is megerősítjük.